Adventní koncerty 2023

Jak to bylo u Dvořáků

16. 12. 2023 19:00

Pohostinství U Cempírka Vysoká u Příbramě

Zveme vás na veselé vzpomínání na hospodské koncertování Antonína Dvořáka a jeho otce Františka Dvořáka v sále hostince u Cempírka, které dodá představení tu pravou atmosféru.

Michal Müller je v současné době jediným graduovaným hráčem a učitelem na citeru v České republice. Studoval klasickou citeru na Vídeňské konzervatoři. Ve světovém měřítku patří dnes mezi nejprogresivnější citeristy naší doby. Jako sólový hráč je mezinárodně vyhledáván pro svůj osobitý výraz a neortodoxní přístup ke svému nástroji. Svou autorskou hudbou se pohybuje někde na hranici slovanských lidových kořenů, klasické hudby, blues, jazzu, world music, ambientní akustické hudby a volné improvizace. Pro citeru aranžuje skladby nejrůznějších žánrů a období. V hudbě má rád volnost a možnost vlastního vyjadřování s velkým respektem k historii a tradici. Hru na citeru často doplňuje zpěvem. „Citera je můj nástroj, kterým se mohu vyjadřovat, skrze který mohu komunikovat“. Spolupracuje s hudebníky různých žánrů, improvizuje ke slovu, tanci i divadelním představením, skládá a nahrává divadelní a filmovou hudbu, příležitostně spolupracuje s radiem a televizí. Na mezinárodní soutěži Ernst Volkmann Preis v Mnichově 2004 získal zvláštní cenu poroty právě pro svůj nekonvenční a originální přístup k citeře.

Petr Holman je zakládajícím členem Zemlinského kvarteta, které působí na české i mezinárodní hudební scéně již od roku 1994 a jehož hlavní náplní je koncertní, nahrávací a pedagogická činnost. Z důležitých úspěchů souboru vyberme mnohá ocenění na mezinárodních soutěžích (Banff, Pražské Jaro, Londýn a zejména vítězství ve francouzském Bordeaux), můžeme též zmínit více než 25 kompaktních disků s díly českých i světových skladatelů nebo četné nahrávky pro Český rozhlas. Zemlinského kvarteto je teprve čtvrtým souborem v historii, který natočil kompletní kvartetní dílo A. Dvořáka. Nahrávka jeho raných kvartetů získala prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“. V akademickém roce 1993-94 byl členem Northwestern University Symphony Orchestra. V roce 2000 získal 1. cenu na mezinárodní violové soutěži Beethovenův Hradec a o rok později absolvoval pražskou konzervatoř ve třídě prof. K. Doležala. V letech 1997-2004 byl členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu, s nímž v roce 2001 vystoupil i jako sólista. V současné době kromě nadále pokračující činnosti se Zemlinského kvartetem působí Petr Holman též jako profesor violy a komorní hry na Pražské konzervatoři.

Michal Müller – citera, zpěv
Petr Holman – viola

Prodej vstupenek na pokladně památníku, tel.: 318 618 115 nebo online zde.