Mistr řezník
1. 5. 2024 – 23. 11. 2024
Antonína Dvořáka obestírá celá řada nepodložených mýtů. Jeho život je však zároveň plný fascinujících a jen těžko uvěřitelných příběhů, které se skutečně staly. Naše výstava Vám nabízí obojí, mýty i skutečnosti. Výstava je navíc koncipována formou kvízu, takže si můžete tipnout, zda jde o pravdu, lež nebo informaci, jejíž pravdivost nelze jednoznačně potvrdit ani vyvrátit. Samozřejmě, že zde naleznete i detailnější vysvětlení dané problematiky.
Naši výstavu doplňují také nejslavněji kachny, fámy a dezinformace 19. století. Její nedílnou součástí je i poslech hudebních hoaxů a padělků. Čas od času je totiž nalezeno dílo slavného hudebního skladatele, které ve skutečnosti vytvořil někdo jiný.
Eva Heyd: Vila Rusalka – Antonín Dvořák III.
do 23. 11. 2024
Výstava fotografií Evy Heyd, která v roce 2014 zachytila skladatelovu vysockou Vilu Rusalka a jeho vnuka Antonína Dvořáka III., který o odkaz svého dědečka na Příbramsku celá desetiletí pečoval. Výstava byla původně otevřena v New Yorku v The Dvořák American Heritage Association a nyní se až do konce října vrací na místo svého vzniku.
Léto 1894: Dvořák se vrací
18. 6. – 31. 8. 2024
V galerii u kavárny Sládkovna jsme pro všechny zájemce připravili výstavu fotografií z divadelního představení Dvořák se vrací, které se u nás v Památníku A. Dvořáka odehrálo na přelomu května a června.
Tato hra připomíná léto 1894, kdy se hudební skladatel vrátil po dvou letech z Ameriky a ve Vysoké jej přivítali místní obyvatelé, včetně švagra Václava Kounice. A při této příležitosti také na schodišti našeho památníku vznikla historická fotografie od Josefa Václava Sládka.
Přijďte se přenést o 130 let zpět a zkusit si představit, i díky fotografiím, jak to v našem parku a zámečku vypadalo v době, kdy zde trávil čas Antonín Dvořák se svou rodinou.
Minulé výstavy
Rusalka
22. 6. – 24. 6. 2024
Výstava obrazů v parku Památníku A. Dvořáka ve Vysoké, tematicky zaměřená na operní představení Rusalka, hrané pod širým nebem.
Setkání dvou barev a dvou témat
7. 5. – 5. 6. 2024
V rámci Festivalu Středočeského kraje 2024 nabízíme v síni u Sládkovny výstavu, na které se podílejí žáci ZUŠ J. J. Ryby Rožmitál pod Třemšínem, pobočka Milín a ZUŠ Sedlčany, pobočka Petrovice.
Milínští žáci celý rok pracovali na projektu Zažít sochu, zamýšleli se, zda a jak může socha ovlivnit míst, kde žijeme. Postupně se dopracovali k návrhu vlastní sochy a pokročili i k designu.
Žáci z Petrovic pracovali na námětu Ploty – zabývali se významem slova v dobrém i špatném významu (ochrana/omezení), vnímali ploty na pozadí historických událostí.
Čerti
28. 10. 2023 – 7. 4. 2024
Do sklepa Památníku se nastěhovali čerti. Ale nemusíte se bát, jedná se o výstavu zobrazující čerty v pohádkách, na divadle a opeře.
Kromě pekelných dramat uvidíte čerty z Divadla na Vinohradech nebo Národního baletu, ďábelské scény a loutky, a také můžete navštívit čertovskou šatnu. Nebudou chybět ani pohádky příbramského rodáka Jana Drdy a samozřejmě i hudba ze slavné Dvořákovy opery Čert a Káča.
Původní verze výstavy se uskutečnila v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích 12. května 2017 – 22. října 2017.
Ty a já – houslistka a spisovatel
22. 7. 2023 – 21. 4. 2024
Ty a já – název válečného deníku houslistky a odbojářky Ervíny Benešové Brokešové, ale také název nové výstavy v prvním patře zámečku. Ervína sepsala každodenní události a průběh odboje pro svého vězněného manžela, spisovatele Karla Beneše, pro případ, že by se sama konce války nedožila. Oba se ale po válce opět setkali a natrvalo se usadili v Rožmitále pod Třemšínem, který se jim stal druhým domovem. Na výstavě najdete díla slavného spisovatele i nahrávky jedné z technicky nejdokonalejších českých houslistek. Poprvé také budete mít možnost vidět obrazy od známých umělců a přátel Benešových, které se doposud ukrývaly v depozitáři Památníku.
Jaký byl život houslistky a spisovatele za první republiky?
Jak jej proměnila válka?
Kde všude se dají před gestapem schovat falešné doklady a ilegální tiskoviny?
A jak se tajně komunikovalo s vězni v Pankrácké věznici?
Příběh houslistky a spisovatele na Vás čeká na Památníku Antonína Dvořáka od 22. 7. 2023.
Čapek & Dvořák / Dvořák & Čapek
3. 6. 2023 – 28. 10. 2023
Před šedesáti lety byly pro veřejnost otevřeny dva památníky věnované slavným českým umělcům – Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše a Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Co dalšího propojovalo Čapka a Dvořáka? Ačkoliv spolu pravděpodobně nikdy nemluvili, spojovalo je hned několik významných osobností z jejich okolí. Oba umělci měli i některé stejné zájmy a záliby. Jaké? Dozvíte se na výstavě ve Sládkovně.
Antonín Dvořák Superstar
20. 4. 2023 – 8. 10. 2023
Někdo tvrdí (mylně), že Dvořák byl vyučeným řezníkem. My tvrdíme, že byl a je Superstar, která to dotáhla až do Obecné školy nebo na pohřeb Leonarda di Capria. Že si vymýšlíme? Přijďte na výstavu Antonín Dvořák Superstar a objevte slávu tohoto skladatele. Prohlédnout si můžete věnce a diplomy, Dvořákovy portréty a zobrazení ve filmech, ale také bizarní předměty ze světa merchandisingu. Dvořák není jen dávno mrtvá historická postava, kamenná ikona, na kterou se práší kdesi v muzeích. Věděli jste, že jeho hudbu použili ve svých dílech režiséři jako Ridley Scott, Martin Scorsese, Miloš Forman nebo Jan Svěrák? Dvořák prostřednictvím svého díla dále žije a inspiruje další tvůrce. Troufáme si tvrdit, že popkultura by bez Dvořáka nebyla taková, jak ji známe. Přesvědčit se můžete od 20.4. 2023 do 8.10. 2023 každý den mimo pondělí od 10 do 16 hodin (o letních prázdninách do 17 hodin) na Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami.
Martin Andrle – Za mlhy
24. 3. 2023 – 10. 9. 2023
Antonín Dvořák jezdil na Vysokou, protože miloval zdejší krajinu, kterou se nechal během svých dlouhých procházek inspirovat. Fotografie, pořízené Martinem Andrlem v okolí Příbrami proto skladatelovu vysockému památníku velmi sluší. Společným jmenovatelem všech snímků je navíc mlha, atmosférický jev typický také pro lesy na hraně brdské vrchoviny, kde se ve výšce 610 m. n. m. nachází náš památník.
Výstavu jedinečných snímků fotografa Martina Andrleho najdete v prvním patře zámečku do 10. září 2023.
Vodníci
28. října 2022 – 2. dubna 2023
Vodník je v Čechách snad nejznámější a nejpopulárnější nadpřirozená bytost. Nejdříve to byla vyloženě zlá, záludná příšera žijící v hlubinách řek, potoků a jezer, v mlýnských náhonech a opuštěných tůních. Lámal ledy, zvedal vody, trhal hráze a působil povodně, lákal lidi k vodě a topil je. V českých pohádkách se později proměnil v mužíčka se zelenými vlasy a zeleným fráčkem s pentličkami, který na barevné pentle a lesklá zrcátka lákal děvčata, aby je stáhl do své vodní říše a vzal si je za ženy. S oběma interpretacemi vodníka se setkáváme v dávných pověstech i v rozličných druzích umění.
Vodník je spojen i s tvorbou Antonína Dvořáka, ať už se jedná o postavu z opery Rusalka nebo o symfonickou báseň Vodník inspirovanou baladou Karla Jaromíra Erbena. Výstava reflektuje, jak vodníka v posledních dvou staletích zobrazovali významní čeští literáti, malíři, televizní a filmoví tvůrci.
Původní výstava pro Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích bude na Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami k vidění od 28. 10. 2022 do 2. 4. 2023.
Do Nového světa!
21. dubna – 16. října 2022
Vysoká u Příbramě je spojena s celou řadou inspirativních osobností. Těmi nejvýznamnějšími jsou hudební skladatel Antonín Dvořák a spisovatel, novinář a překladatel Josef Václav Sládek. Není to však pouze blízký vztah k tomuto místu a přátelství se stavebníkem vysockého zámečku Václavem Robertem Kounicem, co tyto dva velikány českého umění spojuje. Společným je jim také zájem o Ameriku, kterou měli oba možnost procestovat a strávit tu několik let života. Sládek v letech 1868-1870, Dvořák v letech 1892-1895. Cesty obou mužů nesou řadu společných motivů, zejména zájem o kulturu indiánů či intenzivní kontakty s českými krajanskými komunitami. V mnohém se také odlišují. Sládek cestoval do Ameriky jako mladý, nezkušený muž a vedl tu pestrý a dobrodružný život. Dvořák byl v době svého odjezdu naproti tomu již starším a mezinárodně renomovaným umělcem na vrcholu kariéry. A to je také hlavním cílem naší výstavy. Obě cesty popsat, vzájemně porovnat a zasadit je do širšího dějinného panoramatu. Impulsem nám bylo také výročí 130 let od chvíle, kdy Antonín Dvořák poprvé zamířil za oceán.
Výstava vzniká ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví. Předměty přislíbili zapůjčit také Národní muzeum, Národní technické muzeum, Muzeum Josefa Václava Sládka ve Zbirohu, Oblastní muzeum v Děčíně a soukromí sběratelé. Výstava je součástí výstavního cyklu o vztahu významných umělců a politiků ze středních Čech k Americe.
Expozici o slavných osobnostech, působících mimo jiné právě v tomto regionu a o jejich vztahu ke Spojeným státům plánuje v dubnu 2022 i Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Během roku představí svou výstavu také partnerské Muzeum T. G. Masaryka v Lánech. Název trojdílného výstavního cyklu je Ze srdce Evropy do „amerického snu“.